Dini Radyo, DiniRadyo.net, iSlami Radyo Dinle
» » » You are reading »

Virane Bir Köy Yok Hikayesi

muhammet dldldldldldlldldl

VİRANE BİR KÖY…

Padişahlardan biri; çok çalışkan, çok faal baş vezirini, hakkında çokça yayılan dedikodular yüzünden azletti. Emeklerine karşılık olarak da emir verdi:
– Ülkeye için çok hayırlı işler yapmışlığın vardır. Şöyle güzel, toprağı bereketli ve kalkınmış bir köy beğen; orayı sana vereyim. Ailenle, akrabalarınla beraber orada yaşarsın.
Vezir:
– Hünkarım, kerem buyurdunuz, lütfettiniz!… Ancak izniniz olursa ben kalkınmış bir köy değil, virane bir köy isterim. Orada hem oturayım, hem de orayı imar edip düzenini kurayım.
Diye ricada bulundu… Padişah vezirin isteğini kabul etti ve adamlarına, eski baş vezirin oturması için virane bir köy bulunmasını emretti.
Hükümdarın adamları ülkeyi en ücra yerlerine kadar dolaştılar fakat baş vezirin istediği gibi imara muhtaç bir yer bulamadılar. Bunu da gelip hükümdara haber verdiler. Padişah eski baş vezirini tekrar huzuruna çağırttı:
– Ülkede istediğin gibi virane bir yer yokmuş. Ne yapacağız şimdi?
Eski baş vezir:
– Efendimiz, ben ülkenizde virane bir yer olmadığını zaten biliyordum. Çünkü; ben uyku ve istirahatımı terketmek, gecemi gündüzüme katmak pahasına ülkenin her yanını bizzat imar ettirdim. Amacım bunu sizin de öğrenmenizdi. Ayrıca uyarmak istedim ki; benim yerime atayacağınız başvezir, ülkenizin bugünkü durumunu daha ileriye götürmese bile geriletmesin.
Eski baş vezirin açıklamasından sonra büyük bir hata yaptığını anlayan padişah; azlettiği baş veziri hemen tekrar eski vazifesine iade etti.

https://www.diniradyo.net/wp-content/uploads/2019/09/virane-köy.pnghttps://www.diniradyo.net/wp-content/uploads/2019/09/virane-köy-180x180.pngadminAnlamlı HikayelerGenelAnlamlı hikayeler Virane bir köy,dini radyo,islami radyo eşliğinde dini yazılar oku,Ülkede Virane Köy var mı hikayesi,Virane bir köy yoktur hikayesi
VİRANE BİR KÖY... Padişahlardan biri; çok çalışkan, çok faal baş vezirini, hakkında çokça yayılan dedikodular yüzünden azletti. Emeklerine karşılık olarak da emir verdi: - Ülkeye için çok hayırlı işler yapmışlığın vardır. Şöyle güzel, toprağı bereketli ve kalkınmış bir köy beğen; orayı sana vereyim. Ailenle, akrabalarınla beraber orada yaşarsın. Vezir: - Hünkarım, kerem buyurdunuz,...

Related Posts

Uzak Doğu’dan gelen şifa Moringa Bitkisi

Uzak Doğu’dan gelen şifa Moringa Bitkisi

Erdem Beyazıt Ölüm Risalesi

Erdem Beyazıt Ölüm Risalesi

Hasta Ziyareti Hakkında Hadisler

Hasta Ziyareti Hakkında Hadisler

Korona Virüse Karşı Nasıl Tedbir Almalıyız

Korona Virüse Karşı Nasıl Tedbir Almalıyız

Eski Çağlarda Salgınlar ve Tedavi Yöntemleri

Eski Çağlarda Salgınlar ve Tedavi Yöntemleri

Unutamıyorum Şiiri

Unutamıyorum Şiiri

Bir cevap yazın