Sevginin Gücü

Tam bir dolar seksen yedi senti vardı. O kadar, ne bir eksik, ne bir fazla. Della, paraları üç defa saydı. Bir dolar seksen yedi sent, o kadar. Halbuki ertesi gün yeni yıla adım atılacaktı. Della’nın evi, haftada sekiz dolara tutulmuş mobilyalı bir apartman. Tasvire değer bir hali yok. Tam bir fakirhane…
Gözyaşları dindikten sonra Della, eline bir ponpon alarak yüzünü pudraladı. Pencerede durarak apartmanın o kasvetli arka avlusundaki parmaklıklar üzerinde yürüyen bulut renkli kediyi aptal aptal seyretti. Ertesi günü Yılbaşıydı ve kocası, Jim’e hediye alabileceği sadece bir dolar seksen yedi senti vardı. Bu parayı da aylardır yavaş yavaş biriktirmişti. Halbuki şimdi hiçbir işe yaramadıklarını görebiliyordu. Sevgili Jim’ine güzel bir şey almak için hayaller kurarak mutlu anlar yaşamıştı.
Pencereden uzaklaşarak kendini aynanın karşısına attı. Gözleri pırıl pırıl parlıyordu ama, yirmi saniye içerisinde rengi uçuvermişti. Saçlarını çözerek omuzlarının üzerine döktü. Övündükleri iki şeyleri vardı. Biri Jim’in büyükbabasından kalan altın saat, diğeri de Della’nın omuzları üzerine dökülen saçları. Della’nın saçları altın renkli bir çağlayan gibi parlayarak ve dalgalanarak dizlerine kadar döküldü ve elbise gibi vücudunu örttü. Bir an durdu. Tereddüt eder gibi oldu. Yerdeki kırmızı, tüyleri dökük halıya iki damla gözyaşı aktı. Della, gözlerinin yaşı kurumadan kapıdan fırladı. “Her Çeşit Saç Malzemeleri” yazan bir tabelanın önünde durdu. Bir anda içeri girdi. “Saçlarımı satın alır mısınız ?” diye sordu. Dükkan sahibi bayan, pişkin bir alıcı tavrı ile saçları eliyle yokladıktan sonra “20 dolar” dedi. Della, “Peki, hemen !..” cevabını verdi.
Ondan sonraki iki saati pembe bir bulut üzerinde uçar gibi sevinçle nasıl geçirdiğini bilmiyordu. Jim’e almak istediği hediyeyi bulmak için dükkanların altını üstüne getirdi. Nihayet bulabildi. Altın saat zinciri. Zincir, Jim’in o emsalsiz saatine layık derecede güzeldi. Eve gitti, aynada saçlarına baktı. Jim’in, bu halini beğenmesi için dua etti. Az sonra Jim kapıyı açıp içeri girdi. Gözlerini sevgilisine dikmiş sadece bakıyordu. Sonra, hediyesini uzattı. Della paketi açtığında, ipek gibi saçları için uzun zamandır beğenip alamadığı bir çift tarak gördü. Gözlerinden yaşlar süzülmeye başladı. Kendisini toparladı, tatlı bir tebessümle Jim’e hediyesini uzattı. Jim, paketi açtığında saat zincirini gördü. Ama artık saati yoktu. Çünkü, Della’nın güzelim saçlarına çok beğendiği tarakları alabilmak için, o da saatini satmıştı.
Üzülmediler. Çünkü önemli olan tek şey vardı.
Sevgileri
. O da, ne satılır, ne de satın alınabilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir