NAMAZA HİÇ BU AÇIDAN BAKTINIZMI ?

???

Namaz kılmayan biri aslında *“Ben Allah’ı sevmiyorum”* diyor, desem ne derdiniz? – “Yok canım sen de abarttın hem ne alakası var. Seviyoruz elbette ama işte kılamıyoruz.” derdiniz. Aslında bunu demediğinizi size kanıtlayalım. Şimdi siz sevdiğiniz ve sizi sevdiğini söyleyen bir arkadaşınızı düğününüze davet ettiniz diyelim. Oda gelmedi. Neyse dediniz kardeşinizin düğününe davet ettiniz. Ona da gelmedi. Sonrasında çay içmeye davet ettiniz onada “gelmiyorum” dedi. Sonra pikniğe vb. yerlere davet ettiniz ve her defasında gelmeyeceğini söyledi. Bu şekilde daha ne kadar devam edebilirsiniz? Diyelim çok sabırlısınız ve 30 kere davet ettiniz ve her defasında gelmedi. Şimdi siz bu adama gitseniz ve deseniz ki: *“Seninle kaç zamandır arkadaşız, kaç defa davet ettim, hem sen bilmiyorsun ama eğer gelseydin seni o kadar güzel ağırlayacaktım ki gitmek bile istemeyecektin ve yine sana o kadar hediyeler, sürprizler hazırlamıştım ki inan gelmeni ne çok istedim ve bekledim. İnsan bir kez olsun gelmez mi? Bir kerecik bile hatırım yok muymuş? Bence sen beni hiç sevmemişsin.”* Deseniz. O da: “Olur mu öyle şey elbette seviyorum.” Dese bunun üzerine siz ne derdiniz? Şunu demez miydiniz: *“Hadi oradan, sevseydin bir kez olsun gelirdin. Hem diyelim bir defa işin çıktı gelemedin. İki, üç anladım da 30 defa çağırdım, bunun nasıl mazereti olabilir!”* derdiniz değil mi?
İşte aynı bunun gibi ortalama *70 senelik* ömrümüzde 13 yaşından itibaren hesap edersek eğer *104.025 defa* Allah günde 5 kez bizi çağırıyor. “Ahmet kulum haydi namaza”
-Gelmiyorum Allah’ım
“Kulum haydi sabah namazı vakti”
-Gelmiyorum Allah’ım
“Öğle namazı vakti”
-Gelmiyorum Allah’ım
“İkindi namazı vakti”
-Gelmiyorum Allah’ım
“Akşam namazı vakti”
-Gelmiyorum Allah’ım
“Yatsı namazı vakti”
-Gelmiyorum Allah’ım
-Gelmiyorum
-Gelmiyorum
diyoruz lisan-ı hal ile. Peki *Allah bir kez olsun bize kapıyı kapatıyor mu?*
Allah bizi çok sevdiği halde eğer bizde Allah’ı sevseydik bir kez olsun davetine icabet etmez miydik?
Şimdi anlıyoruz değil mi neden sorguda ilk namazın hesabını vereceğimizi? Allah günde 5 kez davet ettiği, toplamda herkes için ortalama 105.000 kez emrettiği şeyin hesabınıda ilk başta görüyor. Ne mutlu o ilk hesabı verenlere! Ne yazık o ilk hesabı veremeyenlere! İnsanoğlu saatlerce dizi izler. Dizilerdeki konuları merak eder. Bir sonraki diziyi heyecanla bekler. Saatlerce sosyal medyaya girer. “Sosyal medyada kim ne paylaşmış, kimler hangi yorumu yazmış, yaptığım paylaşımı kaç kişi beğenmiş, paylaşımıma kimler ne yorum yazmış” diye düşünür, bakar, kafa yorup zaman geçirir. Uzun süre boş muhabbet eder. Arkadaşlarıyla yazışır. Ancak onu yaratan, yaşatan, ona devamlı nimetler veren, dilediği anda canını alabilecek olan, cennete gittiğinde ona sonsuza kadar nimet verecek olan Allah’ı unutur. Allah’ın emri olan, kısa süren, kolay olan namazı kılmaz. Şimdi *ya namaz kılmadığımız halde kendimizi kandırmaya devam edeceğiz ve kafamızı kuma gömüp hiç tehlikede olmadığımızı, iyi kalpli olmanın bize yeteceğini! zannedip hayatımıza devam edeceğiz* ya da *hala uyuduğumuz bu gafletten bir an önce uyanıp kimin davetine kulak asmadığımızı iyice anlayıp ona göre davranacağız.* Sadece namaz değil, Kuran’daki bütün emirler önemsenip uygulanmalıdır.
*Allah bir an önce bizi ve soyumuzdan gelecekleri namazı dosdoğru kılan, Kuran’daki emirleri titizlikle uygulayan kullarından eylesin. *

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir