Dini Radyo, DiniRadyo.net, iSlami Radyo Dinle
» » » You are reading »

İmamı Azamın Babası ve Bir Elma Hikayesi

muhammet dldldldldldlldldl

İMAM-I A’ZAM’ın Babasının Elma  ile İmtihanı

 

İmam-ı Azam’ın babası Sabit (rahmetullahi aleyh) küçük yaştan beri ahlakı temiz, takva ve vera sahibi idi. Yüzü gayet nurlu olup zühdü, salahı ve ilmi pek çok idi.
Bir gün bir dere kenarında abdest alıyordu. Suda bir elma gördü. Abdestten sonra suda çürüyüp gidecek olan bu elmayı alıp yedi. Fakat tükürüğünde kan gördü. Şimdiye kadar böyle bir hâl görmediği için tükürükteki kanın bu elmadan ileri geldiğini tahmin etti. Yediğine pişman oldu. E… İmanın sahibini bulup helalleşmek için dere boyunca gitti. Nihayet yediği elmaya benzeyen bir meyve bahçesi gördü. Sahibini sordu. Bu zatın gayet cömert ve ihsan sahibi olduğunu, hatta ağaçta bulunan bütün elmaları toplayıp götürülse yine bir şey demeyeceğini, bir elmanın ne ehemmiyeti olacağını söylediler. Buna rağmen elmanın sahibini buldu, meseleyi anlattı, ya parasını almasını veya helal etmesini istedi.
Bahçe sahibi gencin bu halini görünce takva ve verasının doğru olup olmadığını öğrenmek için şöyle dedi:
– Yediğin elmam için ne vereceksin?
– Altın gümüş neyim olsa veririm.
– Ben altın gümüş istemem ama, eğer kıyamette senden davacı olmamı istemezsen bir teklifim var, onu kabul etmen gerekir.
– Teklifin nedir?
– Yapacaksan söyleyeyim…
– İslamiyete uygunsa yapabilirim.
– Kör, sağır, dilsiz ve kötürüm bir kızım var, bununla evlenmeye razı olursan o zaman elmayı sana helal edebilirim.
Sabit hazretleri ahirete kul hakkıyla gitmemek için bu teklifi kabul etti. Düğün hazırlığı yapıldı. Sabit hazretlerinin ilk gece odaya girmesiyle çıkması bir oldu. Hemen kayın pederine koşup, (Efendim, bir yanlışlık var galiba, içeride sizin bahsettiğiniz vasıflarda bir kız yok, tam tersi!) Kayın pederi tebessüm ederek, (Evladım o benim kızımdır, senin de helalindir. Ben sana kör dediysem, o hiç haram görmemiştir. Sağır dediysem, o hiç haram duymamıştır. Dilsiz dediysem, o hiç haram konuşmamıştır. Kötürüm dediysem, o hiç harama gitmemiştir. Var git helalinin yanına, Allah’ü Teâlâ mübarek ve mesut etsin.)
İşte bu evlilikten, yani böyle ana babadan İmamı Azam Ebu Hanife hazretleri dünyaya geldi.

https://www.diniradyo.net/wp-content/uploads/2019/09/imam-azam-ebu-hanifenin-babasının-elma-ile-imtihanı.jpghttps://www.diniradyo.net/wp-content/uploads/2019/09/imam-azam-ebu-hanifenin-babasının-elma-ile-imtihanı-180x180.jpgadminDini HikayelerGenelBir Elma ve imam Azamın babası aldığı ders,dini radyo,imam Azam'ın babasının yaşadığı Elma Olayı,İmamı Azamın Babası ve Bir Elma Hikayesi,islami radyo eşliğinde dini yazılar oku
İMAM-I A’ZAM'ın Babasının Elma  ile İmtihanı   İmam-ı Azam'ın babası Sabit (rahmetullahi aleyh) küçük yaştan beri ahlakı temiz, takva ve vera sahibi idi. Yüzü gayet nurlu olup zühdü, salahı ve ilmi pek çok idi. Bir gün bir dere kenarında abdest alıyordu. Suda bir elma gördü. Abdestten sonra suda çürüyüp gidecek olan bu...

Related Posts

Uzak Doğu’dan gelen şifa Moringa Bitkisi

Uzak Doğu’dan gelen şifa Moringa Bitkisi

Erdem Beyazıt Ölüm Risalesi

Erdem Beyazıt Ölüm Risalesi

Hasta Ziyareti Hakkında Hadisler

Hasta Ziyareti Hakkında Hadisler

Korona Virüse Karşı Nasıl Tedbir Almalıyız

Korona Virüse Karşı Nasıl Tedbir Almalıyız

Eski Çağlarda Salgınlar ve Tedavi Yöntemleri

Eski Çağlarda Salgınlar ve Tedavi Yöntemleri

Unutamıyorum Şiiri

Unutamıyorum Şiiri

Bir cevap yazın