Early Grey Çayı Nasıl Yapılır

Early Grey Çay

Earl Grey, siyah çaya bergamot yağı veya aroması ilavesiyle yapılan kokulu, turunçgil aromalı çay harmanıdır. Bergamot, Turunçgillerden gelen ( Portakal’in kuzeni ) Akdeniz coğrafyasında yetişen bir meyvedir.

İsmini  1800’lu yıllarda  İngiliz Krallığında Başbakanlık yapmış, Charles Grey’den almıştır. Hikaye o ki, Charles Grey önemli bir Çinli tüccara çay siparişi vermiş. Deniz yolu ile gelen siyah  çay çok fermente olup, çürüdüğü acıdığı için Çinli tüccar çaya bergamot yağı/aroması katmış ve Charles Grey’e öyle takdim etmiş. Charles Grey çayın kokusunu ve aromasını çok sevince uyanık Çinli tüccar bunu kötü çayını  aroma katarak satacak bir fırsata çevirmiştir.

Başka bir hikayede ise çayın taşındığı gemide bergamot yağı  olduğu ve kazara yağın çayı kokulandırdığı iddia edilir.

Earl Grey Siyah Çay Harmanı

Siyah çay üretim sonrası Bergamot yağı/aroması ile harmanlanır.  Kullanılan Harman methodu ve aroma miktarı ülkeden ülkeye, üreticiden üreticiye değişiklik göstermektedir. Burda unutulmaması gereken şey kullanılacak bergamotun aromasının miktarının  kötü çayın tadını baskılayabileceğidir. Bu nedenle iyi Earl Grey seçimi hiç kolay değildir.

Çok yoğun kokulu Earl Grey ( Bazı üreticiler “ tomurcuk” diyorlar ) yerine direk tek başına demlenebilecek Earl Grey,  kötü çay alma riskini azaltacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir