Çörek Otu ve Çörek Otu Yağının Faydaları

Çörek Otu ve Çörek Otu Yağının Faydaları

Çörek otu yağının faydaları

Çeşitli uzmanlıklara sahip bilim insanları, çörek otu yağının faydalarını araştırmışlardır.
Araştırmalar, çörek otu ilavesinin insanların vücut kitle indeksini (BMI) düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.
Çörek otu yağı, tümör azaltıcı özelliklere de sahip olabilecek bir antioksidan ve anti-enflamatuar bileşik olan timokinonu içerir.
2013’te Diyabet ve Metabolik Bozukluklar Dergisi’nde yayınlanan sistematik bir derlemede, çörek otu yağının faydaları arasında obezite ile mücadelede etkili olabileceği bulundu.
İnsanlar çörek otu yağının faydaları için yiyeceklerle veya cilde faydalı olması için bölgesel olarak uygulayabilirler. Yağı masaj yağlarına, şampuanlara, ev yapımı cilt bakım ürünlerine ve kokulara eklemek de mümkündür.
Çörek otu yağı, aşağıdaki cilt rahatsızlıkları olan kişiler için de yararlı olabilir:

• Çörek otu yağı da saçları nemlendirebilir, cildi yumuşatabilir ve nemlendirici olarak işlev görebilir.

• Çörek otu yağının faydaları sağlık üzerinde de fazladır; Son araştırmalar, çörek otu yağındaki timokinonun, birkaç kanser hücresi tipinde programlanmış hücre ölümünü veya apoptozu etkileyebileceğini göstermiştir. Bunlar beyin kanseri, lösemi ve meme kanseri hücrelerini içerir.

• Fareler üzerinde yapılan bir 2013 araştırmasına göre, çörek otu yağının faydalarından bir diğeri karaciğer ve böbrek hastalığı komplikasyonlarını azaltabilir ve organ yapılarını iyileştirebilir. Araştırmacılar, bu etkilerin insanlarda da meydana gelip gelmeyeceğini bilmiyor.

•  Çörek otu yağının faydalarından bir başkası antidiyabetik özelliklere sahip olması ve kan şekeri seviyesini yükseltmesidir. Yine, bu çalışmada hayvan modelleri kullanılmış, bu nedenle insanlarda yağın etkinliğini doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

• Anormal sperm ve infertilitesi olan erkeklerde yapılan plasebo kontrollü bir klinik çalışma, çörek otu yağının sperm hareketini iyileştirebileceğini ve sperm sayısını artırabileceğini buldu.

 

ÇÖREK OTU YAĞI Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çörek otu, ağız yoluyla az miktarlarda alındığında genellikle çoğu insan için güvenlidir ve zarar verici değildir. Yani, yiyeceklerin ve ekmek gibi hamur işlerinin içerisinde baharat şeklinde kullanılan çörek otunun bir zararı yoktur. Çörek otu özü ve yağı ise kısa vadeli tıbbi kullanımlarda güvenlidir. Ancak, uzun süre kullanıldıklarında güvenli olup olmadıkları hakkında hala yeterli bilgi yoktur. Öte yandan çörek otu, alerjik kaşıntılara neden olabilmektedir.

Aşırı kullanımı karaciğer ve böbrek hasarlarına neden olabilir.

Bazı ilaçlara etkileşime girebilir. Düzenli kullandığınız bir ilaç varsa doktorunuzu bilgilendirin.

Hamilelikte ve emzirirken kullanımı ile ilgili doktorunuza danışın.

Topikal kullanımda bazı insanlarda alerjik döküntüye sebep olabilir. Bu nedenle cildin küçük bir bölümünde test etmeden kullanmayın.

İçildiği zaman bazı mide rahatsızlıklarına, şişkinliğe, kabızlığa, mide bulantısına ve kusmaya sebep olabilir.

Kan basıncını düşürür ve kanın pıhtılaşmasını yavaşlatır. Bu sebeple kanama riskini arttırabilir.

 

Çörek Otu Nasıl Bir Bitkidir ve Nerede Yetişir?

Nigella sativa (N. sativa) (Family Ranunculaceae), dünya çapında yaygın olarak yetiştirilen bir bitkidir. Tohum ve yağ, çeşitli gıda sistemlerinde uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Çörek otu genellikle siyah tohum olarak bilinir. Çörek otu, Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Güneybatı Asya’ya özgüdür ve Orta Doğu Akdeniz bölgesi, Güney Avrupa, Hindistan, Pakistan, Suriye, Türkiye, Suudi Arabistan gibi dünyanın birçok ülkesinde yetiştirilmektedir.

Nigella Sativa ve bu bitkinin yağı dünya çapında yüzyıllardır üretilmektedir. Çörek otu 20-90 cm boyunda, ince parçalı yapraklar ı olan, yaprak bölümleri iplikçikli ve dar doğrusal olarak büyüyen, yıllık, çiçekli bir bitkidir. Çiçekler narin ve genellikle 5-10 yapraklı, beyaz, sarı, pembe, soluk mavi veya soluk mor renklidir. Meyveleri, her biri çok sayıda tohum içeren 3-7 birleşik folikülden oluşan şişik bir kapsül şeklindedir.

 

Tohumlar küçük 2-3.5 mm- 1-2 mm, dışı siyah ve içi beyaz, kokuları hafif aromatik ve tadı acıdır. Mikroskobik olarak, tohumun enine kesiti; eliptik, kalın duvarlı hücrelerden oluşur ve tek katmanlıdır. Pigment tabakasının iç kısmında, kalın duvarlı dikdörtgen şeklinde, uzun veya neredeyse sütunlu hücrelerden oluşan bir tabaka bulunur. Tohum çoğunlukla yağ globülleri ile dolu, ince duvarlı, dikdörtgen veya çokgen hücrelerden oluşur. Soğuk press çörek otu yağı yani diğer ismi ile soğuk sıkım çörek otu yağı hücrelerdeki bu yağın çıkartılması ile elde edilmektedir.  Çörek otu yağı gıda olarak tüketilebilmekte ve kokusundan yararlanılmaktadır.

 

Çörek Otu Yağının İçinde Neler Var?

Çörek otu yağının ana bileşenlerine baktığımızda, oleik asit (omega 9), linoleik asit (omega 6), stearik asit, timokinon, palmitik asit, karoten, A, B, C ve E vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi fenolik bileşenlerden meydana gelir. Özellikle Timokinon çörek otu yağında bulunan fenolik bir bileşen olup, antioksidan özelliği oldukça yüksek bir maddedir. Bu bileşen çörek otu yağının faydaları ile ilgili yayınlanmış birçok makalede önemle bahsedilen maddedir.

 

 

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılabilir?

Çörek otu yağı hem dıştan sürülebilen, hem de ağız yolu ile alınarak kullanılabilen bir bitkisel yağdır. Sürülebilir ve içilebilir yağlardan olan bu mucizevi yağın kullanımı şu şekilde olmalıdır. Naturelya Organik Çörek Otu Yağı’nı bir hekim veya eczacı tavsiye etti ise bu yazımıza değil kesinlikle hekim veya eczacının tavsiyesine uymalısınız. Eğer bir sağlık görevlisinin tavsiyesi dışında kendiniz kullanacaksanız aşağıdaki yöntemlerden birini seçip kullanabilirsiniz. (Not: Yetişkinler için tavsiye edilen miktardır.)

1) 1 tatlı kaşığı organik çörek otu yağını 1 bardak sıcak suya karıştırarak buharını soluyabilirsiniz.

2) 1 yemek kaşığı organik çörek otu yağını yemeklerinize, salatalarınıza doğrudan kullanabilirsiniz.

3) 1 tatlı kaşığı organik çörek otu yağını 1 bardak su, meyve suyu, kahve, ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

4) 1 dilim ekmeğin üzerine ya da yoğurda ilave ederek yiyebilirsiniz.

5) Çörek otu yağını 2 yemek kaşığı ölçüsünde saç, saç derisi ve cildimizin üzerine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu uygulamayı haftada 2 defa tekrarlayabilirsiniz.

6) 1 tatlı kaşığı organik çörek otu yağını kahvaltıdan önce doğrudan ağzınıza alarak tüketebilirsiniz.

 

ÇÖREK OTU MASKESİNİN HAZIRLANMASI VE UYGULANMASI

Çörek otu maskesi için öncelikle çörek otunu öğütmeniz gerekmektedir. Çörek otunu havanda veya kahve öğütücü makine de çekerek öğütebilirsiniz.

Öğüttügünüz çörek otunu ve balı bir kasenin içerisinde karıştırınız.

Hazırladığınız maskeyi 4-5 saat oda sıcaklığında bekletiniz.

Daha sonra hazır olan çörek otu maskesini göz çevreniz hariç yüzünüze parmak uçlarınızla masaj yaparak sürünüz.

Yüzünüzde 20 dakika maskeyi bekletiniz ve ılık su yardımıyla yüzünüzü yıkayınız.

ÇÖREK OTU MASKESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Çörek otu maskesi tüm cilt tiplerine uygun bir maskedir.

Cildinize peeling etkisi yaratan bu maske sivilce oluşumlarını engeller.

Çörek otu maskesini haftada 2-3 kez cildinize uygulayabilirsiniz.

Ergenlik döneminde cildimizde çıkan sivilce ve aknelerin oluşmasını en aza indirir.

Cildin nemlenmesine katkı sağlar.

Cildi dolgunlaştırıcı özelliğe sahiptir.

Gözeneklerde biriken yağ ve kiri yok eder.

Yüzdeki kırışıklık oluşumunu geciktirir.

Cilt kanseri gibi hastalıkların oluşma riskini azaltır.

Mantar oluşmasını engeller.

 

Çörek otu yağı zayıflatır mı?

Bu şifalı yağ, trigliserid seviyelerini düşürerek vücut kitle endeksinin azalmasına destek olur. Bunun yanı sıra insülin seviyesini de kontrol ederek metabolizmayı da hızlandırabilir. İnsulin seviyesinin dengelenmesi ile glukoz kontrolü sağlanır. Bu sayede açlık hissinde bir azalma oluşur. Açlık hissinin azalması ve metabolizmanın hızlanması sayesinde kilo vermeyi kolaylaştırabilir.

Çörek otu yağını kapsül olarak kullanacaksanız sabit bir kullanım dozu yoktur. Günlük 2 grama kadar güvenlidir ve yan etkiye neden olmaz. Ancak günde iki kez 500 mg’la başlamak ve ihtiyaç dahilinde yavaş yavaş arttırmak daha iyi sonuç almanızı sağlayabilir. Doktorunuza danışmadan kullanmayın, çörek otu yağı bazı ilaçlarla etkileşime girebilir.

 

Çörek otu yağı ve alerji

Alerjik rinitin (saman nezlesi) tam bir tedavisi bulunmamaktadır ancak çörek otu yağının semptomları ve şiddetini gözle görülür düzeyde azaltabildiği araştırmalarla kanıtlanmıştır.

 

Mide sorunlarını giderir

Çörek otu yemek mide ağrılarını, mide kramplarını ve reflüyü azaltır. Yağı ise gaz, karın şişkinliği ve ülser üzerinde yatıştırıcı etkiye sahiptir.

 

Kolesterolü dengeler

Kolesterolün dengeli olmasında yağ asitlerinin çok büyük önemi vardır. Çörek otunun yağı, içerdiği linoleik ve oleik asitler sayesinde kolesterolü düşürür ve kolesterol değerinin dengelenmesine yardım eder.

 

Astım semptomlarını azaltır

Anti-inflamatuar etkiye sahip olan bu yağ, astım semptomlarının baskılar. Solunum yollarındaki iltihabın azalmasını sağlayarak bronşit semptomlarını da hafifletebilir.

 

Egzama: Çörek otu yağının tedavi edici yararları vardır, el egzamasının şiddetini azaltabilir.

Psoriazis: 2012 yılı fareler üzerinde yapılan bir araştırma, yağın aynı zamanda antiporiatik yararları olabileceğini göstermektedir.

 

Akne: Araştırmalar, çörek otu yağının antimikrobiyal ve antienflamatuar etkilerinin sivilceyi iyileştirebileceğini göstermektedir.

Akne vulgaris

Yapılan pek çok çalışmada topikal uygulanan çörek otu yağının hafif veya orta şiddetli akne vulgaris tedavisinde etkili olduğu, iltihap ve lezyonu azalttığı bulunmuştur. Ayrıca yan etkilerinin diğer ilaçlara göre daha az olduğu tespit edilmiştir.

 

Vitiligo

Vitiligo, astaların çoğunda önemli psikolojik sorunlara neden olabilen hipopigmentasyon bozukluğudur. Yapılan araştırmalarda topikal ya da oral yolla kullanılan çörek otu yağının vitiligo lezyonlarında azalmaya yardımcı olduğu gözlenmiştir.

 

Sedef hastalığı

Sedef hastalığı, kaşıntılı ve ağrılı olabilen yaygın otoimmün bir cilt rahatsızlığıdır. Yapılan bir çalışmada çörek otu yağının topikal kullanımının cilt koruyuculuğunu arttırdığı ve sedef hastalığı semptomlarını azalttığı bulunmuştur. Başka bir çalışmada ise topikal ve oral yolla kullanımının etkiyi daha da arttırdığı gözlenmiştir.

 

Kanser tedavisinde kullanılabilir

Çörek otu yağı, kanserle mücadele gücüne sahip bir bileşik olan, timokinon açısından son derece zengindir. Farelerle yapılan deneylerde tümörleri küçülttüğü, büyümelerini yavaşlattığı ve ayrıca dokuları radyasyon hasarına karşı koruduğu gözlenmiştir. Ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Böbrek taşını engelleyici etkiye sahiptir

Böbrek taşı yaşam kalitesini azaltan, acil başvurularını ciddi şekilde arttıran ve uzun vadede böbrek ile ilişkili hastalıkların riskini arttıran bir problem.

Beslenme ile yakından alakalı olan böbrek taşını çözerken aynı şekilde beslenme ile ilgili etkenleri kullanabiliriz.

Çörek otu yağı da bu konuda oldukça faydalı etkilere sahip. Özellikle de sürekli böbrek taşı problemi yaşayan kişilerde.

Yapılan araştırmalar çörek otu yağının böbrek taşı oluşum riskini azaltabileceğini gösteriyor.

 

 

Çörek otu yağı kremi

İyi bir nemlendirici olan çörek otu yağı kremi, cildi besleyip yumuşatır. Yaşlanma karşıtı olarak kullanılan bu kremin ciltteki lekeleri ve doğum sonrası oluşan çatlakları azalttığı görülmektedir. Sivilce ve iltihaplı yaraları kurutmaya yardımcı olur ve sonrasında oluşabilecek izlerin de yok olmasını sağlar. Krem, her yaşta rahatlıkla kullanılabilir.

 

Çörek otu yağı kapsülü

Çörek otu yağı, takviye olarak eczanelerde, aktarlarda ya da internet ortamında satılan kapsül formuyla kullanılabilir. Kapsüller 500 mg veya 1000 mg olarak satılabilmektedir. Oral yolla ve tok karnına alınır.

 

Çörek otu yağı saç için kullanımı

İçerdiği timokinon yardımıyla saçların uzamasına yardımcı olan çörek otu yağı aynı zamanda saç dökülmesini de önlemektedir. Saçın uzamasını teşvik eder, saç kuruluğunu azaltır ve saçtaki kepek oluşumunu engeller. Saç derisi üzerinde oluşan egzama ve iltihaplı yaraların kurutulmasına da yardımcı olur ve düzenli kullanımda saçın parlak, yumuşak ve sağlıklı olmasını sağlar.

Kullanımı:

Duştan yarım saat önce saç diplerine ve uçlarına yağ ile masaj yapın.

30 dk. bekledikten sonra yıkayın.

Bu kürü haftada 2 kez tekrarlayın.

 

 

Mide hastalığında — Kavrulmuşunu nöbet şekeriyle döğerek yemek.

Kan için — Az kavrulmuşunu döğerek balla yemek

Mide sancısında — Döğülmüşünü balla karıştırıp yemek.

Nezlede — Kavrulmuşunun tozundan çekmek.

Sütlenmek için — Döğülmüşünü oraya vurmak

Yelde — Döğülmüşünü zeytinyağıyla kaynatıp sürmek

 

“Ölüm dışında hiçbir hastalık yoktur ki, çörek otunda onun için bir deva bulunmasın.” [Buhârî, Tıbb 7; Müslim, Selam 89]

Çörekotu, ölümden başka her derde devadır. Calinos Hekim “Karaçörek otunun çok faydaları vardır, insanın karnındaki yeli giderir. Kurtları öldürür. Gözdeki yasa, koklanırsa nezleye ve bas ağrısına iyi gelir. Sürülürse sivilcileri ve uyuzluğu geçirir. Sirke ile boğaza bağlanırsa balgamı söker. Südü çoğaltır. Yağı, ihtiyarlığı giderir. Nefes darlığına

iyi gelir. Kıl bitirir”. Der. Muhiddini Arabi Fütuhat-ı Mekkiyesinde, balla karıstırılır, vücuda sürülürse sara illetine deva olduğunu yazar. Sir’atül-islâm; Sayfa; 270. 18

 

Çörekotu, ekmek ile yenirse felçten vücut sismesine ve bas ağrısına ve daha birçok marazların izalesine menfaat verir. Tıbbünnebi; Sayfa – 47

 

Çörek otu yağı antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Doğu Avrupa, Batı Asya ve Orta Doğu’da yetişir. İnsanlar çörek otunu binlerce yıldır doğal bir ilaç olarak kullandılar. Tohumlar ayrıca kimyon, kekik vs. ile yemekleri lezzetlendirebilirler. Çörek otu yağının faydaları oldukça fazladır.

 

Çörek Otu Hakkında Hadislerde Kullanımı

 

“Ölüm dışında hiçbir hastalık yoktur ki, çörek otunda onun için bir deva bulunmasın.” [Buhârî, Tıbb 7; Müslim, Selam 89]

 

Bu hadiste, dilimizde çörek otu dediğimiz siyah habbenin ölüm dışında bütün hastalıklara şifa vereceği beyan edilmektedir. Hadis muhtelif vecihlerde gelmiştir. İbnu Hacer, hadisin bir vechinde yer alan -çok hapşırma ile gelen nezleye nasıl kullanılacağı hususundaki- bir açıklamayı merfu rivayetten bulduğunu kaydeder:

 

“Çörek otu ayıklanır incecik dövülür, zeytin yağıyla karıştırılıp burna üçer damla damlatılır.” Bir diğer rivayetin açıklaması hangi hastalık için olduğu tasrih edilmeden yapılmaktadır. Şöyle denir:

 

“Dendi ki: “Siyah habbe nedir?” Şu cevabı verdi: “Şûnîz’dir” Tekrar sordu: “Onu nasıl kullanacağım?” dedi ki: “Yirmi bir adet çörek otu tanesi alırsın, bir beze bağlarsın. Sonra bir suya koyup bir gece bekletirsin. Sabah olunca burnun sağ deliğine bir damla, sol deliğine iki damla damlatırsın. Ertesi günü sağ burun deliğine iki damla, sol deliğe bir damla. Üçüncü gün sağ deliğe bir, sol deliğe iki damla damlatırsın.” İbnu Hacer açıklamasına devam eder:

 

“Bu beyandan varılan sonuç şudur: “Çörek otunun her derde deva olmasının manâsı, her hastalık için tek başına aynı şekilde kullanılması demek değildir. Aksine, bazen olur tek başına kullanılır, bazen olur mürekkep olarak kullanılır, bazen dövülüp inceltilmiş, bazen da dövülmemiş olarak kullanılır. Zaman olur yenilerek, içilerek, damlatılarak ve sarılarak vs. çeşitli şekillerde kullanılır.”

 

Hadiste geçen “her hastalığa” tabirini bazı âlimler pek mutlak bularak “onunla tedavi kabul eden…” diye kayıtlamak istemişler ve: “Çünkü o, soğuk hastalıklara iyi gelir, hararetli hastalıklara değil…” demişlerdir.

 

Hadis şârihleri burada teferruatına girmeyeceğimiz bir kısım açıklamalar yaparak, hadisin bütün hastalıklara faydalı olan genel hükmünü “bir kısım hastalıklara” diye tahsis etmeyi uygun görürler. Hatta Ebu Bekr İbnu’l-Arabî bile bu görüşe katılır ve der ki:

 

“Tabibler nezdinde bal, bütün hastalıklara şifa olma yönüyle çörek otundan çok ileride yer alır; buna rağmen öyle hastalıklar var ki, onlara yakalananlar bal yiyecek olsalar ondan zarara uğrarlar. Bal hakkındaki “Onda insanlara şifa vardır.” (Nahl, 16/69) âyetinden murad, ekseri ve galib durum olursa, çörek otu hakkında gelen mutlak ifadeyi de “ekseri durum” diye tevil etmemiz evla olur.”

 

Hadisin âmm olan hükmünü bu şekilde tahsis taraftarı olmayanlardan İbnu Ebî Cemre de şunu söyler:

 

“Âlimler bu hadis hakkında ileri geri konuşup, âmm hükmünü tahsis ettiler ve hadisi tıbb ve tecrübe ehlinin sözleriyle izaha yeltendiler. Bunu yapanların hatası açıktır. Zira biz, tabiblerin sözlerini tasdik edecek olursak, ilimlerinin temelini zann-ı galibe dayanan tecrübe teşkil eden kimseleri esas almış oluruz. Şurası muhakkak ki, hevadan konuşmayan Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)’ı tasdik etmek, onların kelamını kabulden evlâdır.”

 

İbnu Hacer, bu farklı görüşleri kaydettikten sonra münakaşayı şöyle bağlar:

 

“Çörek otunu tek başına, tek tarzda değil, farklı terkibler ve çeşitli şekillerde almanın kastedilmiş olacağını göstererek, ma’nâsının âmm olmasının esas olduğunu belirttik. Hadisin ma’nâsına böyle yaklaşmanın herhangi bir mahzuru yoktur, hadisin zahirinden çıkma da mevzubahis değildir.”

 

Esasen Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm), hiçbir ilacın hiçbir hastalığa kesin deva vereceğini vaadetmiyor, daha önce de geçtiği üzere “Allah’ın izni”yle kayıtlıyor. Sadedinde olduğumuz çörek otunun dahi, -İbnu Hacer’in de belirttiği gibi dozajını, terkibini alınış tarzını tesbit edebildiğimiz takdirde- bu çeşit ifadelerde tekid maksadı da bulunmakla beraber “Bütün hastalıklar için” demede bir mahzur olmamalıdır. Madem hadis âmmdır, öyleyse ülemânın belirttiği kayıtlar çerçevesinde bütün hastalıklar için çörek otunun az veya çok tedavi edici bir tesirinin varlığını kabul etmemiz daha uygundur. Zira O (aleyhissalâtu vesselâm), her ne söylemişse haktır, gerçektir, mübalağa ve mücâzefeden berîdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir