Çay Ağacı Bitkisi ve Yağının Faydaları

Çay ağacı yapraklarından elde edilen bu yağ cilt üzerine uygulanır ve harikalar yaratır. Anti mikrobik özellikleri sayesinde hem cildinizi temizler hem de derinlemesine besler.

Sağlık faydaları

  • Sivilce sorununuzu kökünden çözer.
  • Tırnak mantarına karşı en etkili tedavi yöntemlerinden biridir.
  • Genelde sporcuların ayaklarında ortaya çıkan mantar hastalıklarını tedavi eder ve tekrar oluşmasını önler.
  • Kepek probleminiz varsa şampuanın yanında bir iki damla çay ağacı yağıyla saçlarınızı ovun ve kepekten kurtulun.
  • Kahve, çay ve sigara nefes kokumuzu mahveder. Limon yağı ve çay ağacı yağını birlikte kullanarak kötü nefes kokusundan kurtulabilirsiniz.
  • Çocuklarınız okuldan eve bit mi getirdi? Canınızı sıkmayın! Bit şampuanına onlarca lira harcamanıza gerek yok. Çay ağacı ve lavanta yağlarını karıştırarak bitlenmiş saça uygulayın. Bitlerden kurtulacaksınız.
  • Herhangi bir alerjiden dolayı kızaran ve kaşınan bölgeyi çay ağacı yağıyla ovarsanız hem kaşıntı geçecek hem de kızarıklık kaybolacaktır.
  • Gribe yakalandığınızda sahip olduğunuz o kötü öksürük var ya, işte tam da ondan bahsediyoruz. Çay ağacı yağı ile hindistancevizi yağı veya zeytinyağını karıştırarak göğsünüze sürün. Öksürüğünüz geçecek ve ciğerleriniz rahatlayacaktır.
  • Dişlerinizde oluşan can sıkıcı plaklardan kurtulmak mı istiyorsunuz? Çözüm sadece günde bir kez çay ağacı yağıyla gargara yapmak.

Çeşitli yağlar ile karıştırılarak cilde ve saça uygulanabilir. Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, badem yağı gibi yağlar ile karıştırılarak kullanılmalıdır. Kesinlikle ağızdan alınmamalıdır. İçilerek kullanılmamalıdır. İçildiğinde zehirlenmeye sebep olabilir.

ÇAY AĞACI YAĞI FAYDALARI NELERDİR?

Çok eski yıllardan beri kullanılır. Yeni Zellanda keşfedildiği zamanlarda gemiciler tarafından bulunan bir bitkidir. Birçok rahatsızlığa iyi gelen çay ağacı yağı faydaları şöyledir:

Soğuk algınlığına iyi gelir. Öksürük, bronşit, grip, nezle gibi rahatsızlıklara karşı yarar sağlar. Balgam söktürücü özelliği vardır. Soğuk algınlığında gece yatmadan göğüs kısmı yağ ile ovulursa rahat uyumayı sağlar.

Küçük kesiklerin mikrop kapmasını engeller. Kolay iyileşmesine yardım eder. Açık yaraların enfeksiyon kapmasını önler. Öncelikle kesilen kısım su ve sabun ile temizlenir. Bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı ile bir damla çay ağacı yağı karıştırılır. Yaraya sürülerek yaranın üzeri bandajla kapatılır. Yara kabuk bağlayana kadar günde bir yada iki kez işlem tekrarlanır.

Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardım eder. Vücuttaki toksinleri atmanın birçok yolu vardır. Cilt gözeneklerini açarak, vücudu nemlendirerek yada terleyerek toksinleri atmak mümkündür. Terlemeyi sağlayarak vücuttaki toksinleri atar.

Kas ağrılarını hafifletir. Burkulma sonucu oluşan kas ağrılarında iyileşme sürecini hızlandırır.

Antibakteriyel özellikleri vardır. İç bakteriyel enfeksiyonlara iyi gelir. Mide, kolon, bağırsak, idrar yolları ve boşaltım sisteminde bakteriyel enfeksiyon oluşumunu engeller.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı koruma sağlar. Vücudu güçlendirir.

Yaraların kolay iyileşmesini sağlar. Yaranın enfeksiyon kapmasını önler. Yara izlerinin geçmesine yardım eder.

Virüslere karşı koruma sağlar. Kabakulak, su çiçeği, kızamık gibi hastalıklarda kolay iyileşmeye yardım eder.

Kötü kokuları yok eder. Ter gibi kötü koku oluşumunu engeller. Ter kokularına karşı hindistan cevizi yağı ve karbonat ile karıştırılarak deodorant gibi kullanılabilir. Aynı zamanda ayakkabılardaki kötü koku oluşumu için limon yağı ile karıştırılarak ayakkabılara uygulanır.

Kulak enfeksiyonlarına iyi gelir. Kulakta oluşan enfeksiyonlarda ağrıyı azaltır.

Ev temizliğinde kullanılır. Antimikrobiyal özellikleri sayesinde evdeki bakteri ve mikropları yok eder. Bu etkisi için bir miktar suyun içine sirke, limon yağı ve çay ağacı yağı karıştırılır. Mutfak, lavabo, küvet temizliğinde kullanılabilir.

Evdeki küf oluşumunu yok eder. Sürekli nemli olan bölgelerdeki küf oluşumlarını temizler. Duş perdeleri, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi yağ ile temizlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir