ALDATIVERDİM ELİN GAVURUNU

“Çanakkale savaşları sırasında,Türk birliklerinden saka eri Mehmet,bozuk ve dumanlı bir havada katırla çeşmeye su almaya gitmiş.Çeşme biraz uzaktaymış.Suları doldurup dönerken sis yüzünden yolunu şaşırıp İngiliz birliklerinin bulunduğu bölgeye dalıvermiş.İngiliz askerleri Mehmed’i yakalamışlar.
Mehmed hiçbir telaş eseri göstermeden,”Beni kumandanınıza götürün”demiş.Götürmüşler.İngiliz kumandanı karşısına çıkınca:
”Bizim kumandanın size selamı var,bugün her ne kadar savaş halinde isek de bu savaş bitince yine dost olur yüz yüze bakarız”dedi.”Sizin tarafta su bulunmadığı için bu suları size gönderdi.”demiş.İngiliz kumandanı katırın sırtındaki suların boşaltılmasını ve yerine biskü-i,çikolata,konserve,vs. yüklenerek geri gönderilmesini emretmiş.
Bu arada Türk tarafındaki arkadaşları saka Mehmed’in sis yüzünden İngilizlere esir düştüğünü düşünerek üzülüp duruyorlarmış.Derken Mehmet çıkagelmiş.Üstelik katır tahmin edilmeyen şeylerle yükletilmiş olarak.
Arkadaşları merakla,”Ne oldu böyle Mehmet,anlat hele şunu”dediklerinde Mehmet”Ne olacak” demiş,”Aldatıverdim elin gavurunu…!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir